Kérdésed van? Hívj minket! +36308802605

Blog

Milyen gyakran kell féregteleníteni a háziállatodat?

Manuvet
2024.06.09 23:14
Milyen gyakran kell féregteleníteni a háziállatodat?

A háziállat rutinszerű egészségügyi ellátásának biztosítása a háziállattartás alapvető része, de sok munka lehet a bolha- és féregtelenítő kezelések nyomon követése, különösen több háziállat esetén. Ráadásul az, hogy milyen gyakran kell kezelni a háziállatodat, az életmódjától, az otthonodban élőktől és még sok mástól is függhet!

 

 

 

A legtöbb kutya- és macskatartónak azt tanácsolják, hogy legalább évente négyszer féregtelenítsék háziállatukat. Ez azt jelenti, hogy háromhavonta érdemes megfelelő féregtelenítést alkalmazni. Ez kevésnek tűnhet, és egyes háziállatok esetében valóban nem elég.

Kedvencünk könnyen összeszedhet férgeket, ha szennyezett talajt vagy ürüléket eszik, szennyezett vízforrásokból iszik, vagy akár szennyezett bolhát nyel le ápolás közben.

Ezt szem előtt tartva, az ESCCAP (Európai Tudományos Tanácsadó társaság a Társállatok Parazitáiról) kifejlesztett egy kockázati skálát, hogy segítsen megtalálni a tökéletes féregtelenítési rutint a háziállatod számára a viselkedésük és a kockázataik alapján.

 

A férgek kockázati skálája

Három fő kockázati szintet állapítottak meg féregfertőzöttség tekintetében. Ezek figyelembe veszik, mennyire férhet hozzá a háziállat a külvilághoz és a férgeket hordozó egyéb háziállatokhoz, vadon élő állatokhoz vagy környezetéhez. Minél alacsonyabb a háziállat kockázata, annál ritkábban kell kezelni.

 

A skála a következő:

Alacsony kockázatú - Háziállatod csak beltérben él, és nem kerül sok felügyelet nélküli kapcsolatba magas féregpopulációjú helyekkel (parkok, homokozók, játszóterek, meztelencsigák vagy csigák, nyers hús vagy vadállatok)

Közepes kockázatú - Háziállatod hozzáférhet magas féregpopulációjú helyekhez, de nem vadászik felügyelet nélkül, és nem hajlamos olyan dolgokat enni, amiket nem kellene.

Magas kockázatú - Háziállatod hozzáférhet magas féregpopulációjú helyekhez, ahol felügyelet nélkül vadászhat, és hajlamos olyan dolgokat enni, amiket nem kellene.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a kutyát?

 

Az ESCCAP ajánlásai alapján itt van néhány irányelv arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell féregteleníteni a kutyádat a férgekkel való fertőzés kockázata alapján:

Alacsony kockázat - Hat hónaponként egyszer kezeld a kutyádat férgekkel szemben, és figyeld a fertőzés tüneteit.

Közepes kockázat - Háromhavonta kezeld a kutyádat férgekkel szemben, és figyeld a fertőzés tüneteit.

Magas kockázat - Havonta egyszer kezeld a kutyádat férgekkel szemben, és figyeld a férgek tüneteit. Ha észreveszed, hogy kutyád a férgek fertőzésének tüneteit mutatja (súlyvesztés, a hátsóját vakarás, puffadt has, hányás vagy véres hasmenés, illetve látható férgek), minél előbb keresd fel az állatorvost, hogy megbeszéljétek a féregtelenítési tervet és találjatok megfelelő féregtelenítőt a kutyád számára. Azokban a városokban, ahol magas a rókapopuláció, gyakrabban kell féregteleníteni a kutyákat, mivel nagyobb a kockázata a róka galandféreg (Echinococcus multilocularis) fertőzésének, amely parazita daganatszerű elváltozásokat okozhat, gyakran a májban, és kezeletlenül halálos lehet.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a kölyökkutyákat?

 

Annak ellenére, hogy korlátozott a hozzáférésük a külvilághoz, az állatorvosok azt javasolják, hogy a kölyökkutyákat megfelelő kölyökkutyáknak szánt féregtelenítővel kezeljék két hetes koruktól. Ezután kéthetente kezelni kell őket tizenkét hetes korukig, majd át lehet térni a felnőtt féregtelenítési ütemtervre a kockázati tényezőik alapján.

A kölyökkutyáknak gyakoribb féregtelenítési kezelésekre van szükségük, mert a férgeket (különösen az orsóférgeket) már az anyaméhben vagy az anyatejjel is megkaphatják. A férgekkel fertőzött kölyökkutyák számos egészségügyi problémával szembesülhetnek, beleértve a gyakori hasmenést, a puffadást és a növekedés visszamaradását, mivel a férgek elvonják a csontok, izmok és szervek fejlődéséhez szükséges alapvető tápanyagokat.

Akár menhelyről, akár tenyésztőtől szerzed be a kölyökkutyádat, mindig győződj meg róla, hogy az életkoruknak megfelelő féregtelenítést kapták, és hogy nincsenek meglévő fertőzéseik, amikor haza viszed őket.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a vemhes kutyákat?

 

Mint már említettük, a felnőtt nőstény kutyák az anyaméhben és a szoptatás alatt is átadhatják a férgeket az alomnak.

Ha tenyészteni szeretnél a kutyáddal, mindig győződj meg róla, hogy megfelelő féregtelenítőt kaptak, mielőtt pároztatnád őket. Ezt követően a vemhesség első 45 napjában olyan hatóanyaggal kell kezelned a kutyádat, amely alkalmas a vemhes szukák számára. Mindenképp beszéld meg az állatorvosoddal, hogy melyik kezelés megfelelő és biztonságos a vemhes kutyák számára.

Újra féregtelenítened kell a kutyádat, miután megszületett az alom, hogy biztosítsd, hogy nem ad át férgeket a kölyköknek, és a kölyköket is megfelelő féregtelenítési rutinnal kell kezelni. Ha aggódsz, hogy mely féregtelenítők biztonságosak a vemhes vagy szoptató kutyák számára, konzultálj az állatorvosoddal.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a nyers étrenden tartott kutyákat?

 

A nyers étrend egyre népszerűbb választás sok kutyatulajdonos számára, de sajnos növelheti a kutya féregfertőzésének kockázatát, különösen, ha a nyers étrend nincs előfagyasztva.

A nyers étrenden tartott kutyákat havonta kell kezelni Toxocara ellen, ami egyfajta orsóféreg. Ennek az az oka, hogy a toxokarózis fertőzések potenciálisan átterjedhetnek az emberekre, ami kezeletlenül vakságot és meningoencephalitist okozhat. Bár ez ritka eset, mindig biztonságosabb az elővigyázatosság, amikor nyers étrenden tartod a kutyádat, és a gyakoribb féregtelenítő kezelések ebben segíthetnek.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a macskát?

 

Ahogyan a kutyák esetében, a macska féregtelenítésének gyakorisága is attól függ, hogy mennyire valószínű, hogy férgeket szedhet össze. Például egy benti macskát nem kell olyan gyakran féregteleníteni, mint egy szabadon kóborló macskát, amelyik szeret vadászni.

Amikor eldöntöd, hogy milyen gyakran kell féregteleníteni a macskádat, fontos, hogy ellenőrizd a kockázati skálát, hogy megtudd, mennyire valószínű, hogy férgeket szed össze a környezetéből, majd ennek megfelelően módosítsd az ütemtervet:

Alacsony kockázat - Hat hónaponként egyszer kezeld a macskádat férgekkel szemben, és figyeld a fertőzés tüneteit.

Közepes kockázat - Háromhavonta kezeld a macskádat férgekkel szemben, és figyeld a fertőzés tüneteit.

Magas kockázat - Havonta egyszer kezeld a macskádat férgekkel szemben, és figyeld a férgek tüneteit. A macskákat nehezebb féregteleníteni, mivel nem szeretik a tablettákat, de a Dronspot® Spot-On féregtelenítő használatával kiküszöbölheted a rutinszerű féregtelenítés drámáját, és biztosíthatod, hogy a macskád féregmentes legyen.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a kölyökmacskákat?

 

A kölyökkutyákhoz hasonlóan a kölyökmacskák is sokkal nagyobb kockázatnak vannak kitéve a féregfertőzéseknek, és ha megfertőződnek, az számos egészségügyi komplikációt okozhat, beleértve a puffadást, a hasmenést és a növekedés visszamaradását.

A kölyökmacskákat először három hetes korukban kell féregteleníteni , majd ezt követően kéthetente, amíg el nem érik a 16 hetes kort. Ezt követően át lehet térni egy felnőtt féregtelenítési ütemtervre, amely az életmódjukhoz és környezetükhöz igazodik.

A Dronspot® Spot-On féregtelenítő kis macskák számára biztonságos a 0,5 kg-nál nagyobb, nyolc hetesnél idősebb kölyökmacskáknak. Nyolc hetesnél fiatalabb vagy 0,5 kg-nál kisebb kölyökmacskák esetén konzultálj az állatorvossal egy biztonságos és hatékony féregtelenítő kezelés érdekében.

 

Milyen gyakran kell féregteleníteni a vemhes macskát?

 

Mindig féregtelenítsd a macskádat a pároztatás előtt, hogy biztosítsd, hogy féregmentes legyen a vemhesség előtt. A vemhesség alatt általában nem szükséges folytatni a féregtelenítést, de egyes féregtelenítő kezelések, mint a Dronspot, biztonságosan használhatók mind a vemhesség, mind a szoptatás alatt. Mindazonáltal mindig konzultálj az állatorvosoddal, mielőtt bármilyen egészségügyi kezelést elkezdenél egy vemhes macskánál.

Miután a macska megszült, újra féregteleníteni kell, hogy biztosítsd, hogy nem ad át férgeket a tején keresztül, és a kölyökmacskákat három hetes korukban kell először féregteleníteni.

 

Azt is javasoljuk, hogy maradj naprakész a rutin bolha- és kullancskezelésekkel, mivel a bolhák is féregfertőzéseket közvetíthetnek, ha nem megfelelően kezelik őket.

Tekintsd meg teljes féreghajtó, valamint külső élősködők elleni kínálatunkat macskák és kutyák számára, hogy segítsünk a tökéletes parazita-megelőzési terv kialakításában háziállatod számára.